Doğu Türkistan’daki Zulüm Politikalarına Son Verilsin!

Doğu Türkistan’daki kızıl çin zulmüne karşı Berlin Çin Büyükelçiliği önünde Berlin Alperen Ocakalrı, Berlin Türk Cemaati ve Türk Eğitim Derneği protesto gösterisi düzenledi.

BASIN AÇIKLAMASI

Doğu Türkistan’daki Zulüm Politikalarına Son Verilsin!

Çin işgal yönetimi altında bulunan Doğu Türkistan’da uygulanan yasaklar, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazanda yoğunluk kazanmış durumdadır. Yemek hizmeti veren işyerlerine getirilen ay boyunca açık kalma şartı; kamu çalışanları, öğretmen ve öğrenciler için oruç tutma, camiye gitme ve dini faaliyetlere katılma gibi ibadetlerin yasaklanması; onlarca yıldır Uygur Türklerine yönelik izlenen asimilasyon politikalarının devamı niteliğindedir.

Son olarak; Guma kasabasına yakın bir yerde sekiz kişi, sadece bölgeye yabancı oldukları ihbarına dayanılarak Çin İşgal güçleri tarafından öldürülmüştür. İşgal yönetiminin, öldürülen kişilerin kimlikleri veya neden şüpheli oldukları yönünde herhangi bir açıklama dahi yapmadıkları bölgeden gelen bilgiler arasında olup, yaşanan vahim hadise, “terör şüphesi” bahanesiyle sivillere yönelik her türlü katliamın sorgusuz-sualsiz gerçekleştirilebildiğini tekraren açıkça ortaya koymuştur. Söz konusu infazların, yasaklara rağmen ibadetlerini cemaat halinde gerçekleştirmek isteyenleri baskı altına almayı amaçladığı anlaşılmaktadır.

Daha ziyade silahlı kuvvetlerin kanlı müdahaleleri ve güvenlik güçlerinin yargısız infazlarıyla gündeme gelen bölgede gerçekleşen her türlü hak ihlaline karşı tüm dünya kayıtsızlığını sürdürmektedir.

Çin’in; dünya sisteminde artan ekonomik rolü dolayısıyla tüm dünya nezdinde herhangi bir yaptırıma tabi tutulmaması hatta basit bir kınamaya dahi uğramaması Çin Yönetimi’nin Doğu Türkistan’daki baskısını arttırmasında ve yaygınlaştırmasında önemli bir etkendir.

Ayrıca, güvenlik gerekçesiyle bölgenin bağımsız gözlemcilerin araştırmasına ve denetimine kapalı tutulması da, yaşanan baskı ve zulümlerin tüm boyutlarıyla açığa çıkarılmasını ve yaşanan vahşetin tüm yönleri ile dünya kamuoyu tarafından bilinmesini engellemektedir.  

-Çin Yönetimi’nin kişilerin yaşam ve tüm diğer temel hakları başta olmak üzere oruç, başörtüsü ve namaz yasakları gibi din, inanç ve ibadet özgürlüğünü engelleyen bütün zulümlerini kınıyoruz.

-BM başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmaların Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine karşı daha duyarlı olması gerektiğini vurguluyor, İslam coğrafyası kabul edilen bölgede bulunan Müslüman nüfusu dikkate alarak İslam Konferansı Teşkilatının daha fazla inisiyatif alması gerektiğini belirtiyoruz.

-Tüm sivil toplum kuruluşlarını; yerel ve uluslararası ölçekte gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz.

-Çin’in devlet terörü olarak yaptığı tüm ihlallerle mücadele sorumluluğu, bizzat bütün insanlığın üzerinde olup, her bir ferde üzerlerine düşen sorumluluklarını hatırlatıyoruz.

-İşgal, baskı ve asimilasyon politikalarına maruz bırakılarak özgürlük iradesi kırılmak istenen Doğu Türkistan halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Teşkilatlarımız